Saturday, 28 April 2012

RPH BAHASA MELAYU


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 
Tarikh/Hari :               28 Mac 2012                                                                                                Masa   :                       8.15 -8.45 pagi
Kelas   :                     1 Pintar                                                                                                        Bilangan pelajar :      40 orang
Mata pelajaran :       Bahasa Malaysia
Tajuk   :                    Keluarga Saya   
Kemahiran 
Fokus Utama            5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama yang mudah dengan betul 
                                  mengikut konteks.
Fokus Sampingan : 2.2.1 Membaca dan  perkataan yang mengandungi dua atau tiga
                                 sukukata,diftong,vokal berganding  digrafaberg dan konsonan bergabung 
                                 dengan sebutan yang betul.
Objektif  :                 Selepas pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
              1.  Menyatakan kata nama am yang terdapat dalam ayat dengan betul.
              2.  Menulis kata nama am yang telah dipelajari dalam ayat dengan betul.
                    3.  Membaca dan menyatakan perkataan yang mengandungi dua atau tiga  
                         sukukata dengan sebutan yang betul.
Bahan  :                        LCD,CD-ROM,Komputer,Lembaran kerja.
Nilai  :                           Berkerjasama, kasih sayang






LANGKAH/MASA
AKTIVITI   PENGAJARAN

ISI PELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
CATATAN

Set Induksi
3 minit

Menyanyi lagu “Kereta kecil ku’.

Guru memasang rakaman lagu menggunakan komputar.

Murid menyanyi lagu mengikut rentak dengan irama yang betul.

Murid menyanyi dengan gembira.

Langkah 1
10 minit

Membaca petikan ‘Keluarga saya’.

-       Membaca secara kelas.
-       Membaca secara individu.








.


1.Guru mempamerkan petikan diskrin dan menyuruh murid membaca dengan bimbingan guru.

2.Guru menyuruh murid membatang perkataan yang bergaris.
3.Guru bersoaljawab dengan murid tentang petikan yang dibaca.

1.Murid membaca petikan yang dipamerkan secara kumpulan dan secara individu

2.Murid membantang perkataan yang bergaris dalam petikan.

3.Murid menjawab soalan –soalan yang diajukan secara kelas dan individu.

Ramai murid telah pandai membaca dengan lancar.




Langkah 2
7  minit


Megelas kata nama am yang terdapat dalam petikan.
-ayah ,emak , nenek, datuk,abang,kakak,kucing tikus,ikan

.1.Guru memberi penerangan tentang kata nama am yang terdapat dalam petikan.

2.Guru menyuruh murid membatang perkataan yang ditayangkan diskrin.




1.Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti.

2.Murid membatang perkataan secara kelas dan individu.

Murid memberi permerhatian dengan baik.

Langkah 3
 7 minit

Kerja kumpulan:
Mencantumkan puzzle.
Gambar.
1.    Nenek
2.    Ayah
3.    Datuk
4.    Tikus
5.    Kucing
6.    abang

1.Guru membahagikan murid kepada kumpulan kecil.

2.Guru menyuruh murid mencantumkan
Puzzle yang diberikan dalam kumpulan.

1.Murid berkerjasama mencantumkan puzzle.

2.Ketua kumpulan datang ke hadapan mempamerkan hasil kerja dari kumpulan.

Murid berkerjasama melengkapkan puzzle.

Penutup
 3 minit

Membuat lembaran kerja.
1.Murid cerdik –melengkapkan ayat.
2.Murid pemulihan – memadankan perkataan dengan gambar.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid mengikut kebolehannya.

1.Murid membuat lembaran kerja yang diberikan

Murid dapat menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.

Refleksi           - Semua murid dapat menyelasaikan lembaran kerja yang diberikan dan murid
                          yang lemah lambat menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.


2 comments: